Ajitasyon Nedir

Belli bir yaşa kadar hayatımızda belli ilkeler belirleniyor. Hiç kimse çocuğuna bir şeyleri anlatırken yalan söyleyin veya riyakarlık yapın gibi telkinlerde bulunmaz. Ama hayatınızın belli bir döneminden sonra yalan söylemek, iftira atmak, algı yönetmek, plancılık, riyakarlık yapmak zorunda olduğumuz bir takım kötü davranışlar olarak karşımıza çıkıyor. Kim diyebilir ki bir siyasetçi yalan söylemiyor. Tabi ki temiz ve ahlaklı siyasetçiler ve politikacılar vardır ancak günlük yaşamın kendisinde bu kadar kirlilik varken görünürde olanın temiz kalma ihtimali var mı? Bunun yanında ajitasyon meselesi de çok ayrı bir yerde durmaktadır.

Ajitasyon Ne Demektir

Ajitasyon Ne DemektirAjitasyon TDK’da kışkırtma şeklinde tanımlanır. Yan anlamlar olarak da duygu sömürüsü yapma, insanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yapma olarak sıralanıyor. Peki ajitasyon yapmak doğru bir şey mi? Ajitasyon halk arasında bazen ” Kendini acındırma olarak tarifleniyor. ” bazen de “Sönmüş yanardağın aktifleştirilmesi.” anlamında kullanılabiliyor. Yazımda esas olarak ajitasyon nedir,  yapmak mümkün mü, nasıl yapılır, bir ikna yöntemi olarak ajitasyon yapmak gibi soru ve başlıklara cevaplara aradım. İyi okumalar.

Ajitasyon Yapmak

Ajitasyon yapanlara ajitatör dendiğini duymuşsunuzdur. Peki, bu ajitatörler ne yapar? Tanımda da belirttiğimiz gibi esas amaç kışkırtma, duygu sömürüsü yapma, zihin ve duygularda sarsıntı yaratmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda ajite ve propaganda süreçleri işletilir.

Bu yöntemler için en önemli gereksinim iyi bir hatip olmaktır.Etkili konuşma ve iletişim bu noktada çok önemlidir. Karşımızdakinin algısını dağıtmadan bir iletişim süreci işletmek ve kendi amacımıza uygun davranış ve psikolojiye sevk etmek oldukça zordur. Hele ki karşımızdaki insanı harekete geçirmek istiyoruz yani kışkırtmak istiyoruz bunun için oldukça etkileyici olmamız gerekir. Ajitasyon esasında bu noktada temel bir ayrıma uğruyor birincisi gerçekler üzerinden gerçekleştirilen kışkırtmalara ajitasyon denmesinin yanında ikinci olarak yalan ve yanlışlar üzerine gerçekleştirilen kışkırtmalar manipülasyon olarak değerlendirilir.

Sözlü İkna Yöntemleri

Sözlü İknaGünlük yaşantımızda tartışmaların bir parçası haline gelen bazı kelimeler vardır. Demagoji, ajitasyon, diksiyon, vb. ifadeler, çoğu tartışmanın esas belirleyeni olabilmekte. Ajitasyona benzer bir şekilde demagoji; insanların duygularını kamçılayarak, okşayarak yada onlara gerçek dışı bilgiler vererek ikna etme-inandırma yöntemidir.

Demagojinin dilimizdeki eş anlamlısı laf cambazlığıdır. Demagoglar insanların onlara inanabilmeleri için her türlü bilgi kirliliğini yaratabilir. Bilgileri çarpıtabilir, yanlış bilgiler üretebilir, duygu sömürüsü yaparak sizi mantıklı düşünmekten alıkoyabilir.

Etkili konuşmak için yapılabileceklerden biri de diksiyona dikkat etmektir. İyi, baskın bir diksiyon, karşınızdaki insanları ikna etmek için çok önemlidir. Birçok siyasetçi kendilerini geliştirmek için diksiyon kurlarına gitmektedirler.

Ajitasyon Ve Propaganda Farkları 

Propaganda genel olarak, amaçlanan kitleyi belirli bir şekilde düşünmeye ve davranmaya ikna etmek için tasarlanmış bir mesajdır. Propaganda ajitasyona nazaran daha etik bir yöntemdir. Propaganda mevcut bir fikri can alıcı ifadelerle duyurur. Ajitasyon ise mevcut fikri duygu sömürüsü yaparak karşı tarafın duygularını çarpıtır.

Ajitasyon kelime anlamıyla genel olarak negatif bir izlenim bıraksa da günümüzde siyasi yapıların propaganda yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Tanımından ziyade sözlü propaganda yöntemi olarak kullanılan ajitasyonun, sözlük anlamıyla kullanımı açısından artık pek rağbet görür durumda değildir.

Yazımın sonuna gelirken bir toparlama yapmak istiyorum. Ajitasyon insanları kışkırtmak anlamına gelmektedir. Acıtasyon kelimesi de kendini acındırmak anlamında halk tarafından kullanılmaktadır. Bu noktada bu iki kelimenin karıştırılma sebebi kelimelerin birbirine benzemesidir. Şunu da belirterek yazıma son vermek istiyorum; ajitasyonun psikolojik bir rahatsızlığa da verilen addır.

Ajitatör ve Propagandistler

Ajitatör ve PropagandistlerAjitasyon ve propaganda yapanlar belli bir program ve sürecin bütünlüğünde bu işi gerçekleştirirler. Yürütülen ajitasyon ve propagandanın belli alanları ve süreçleri vardır. Bu süreçlerin tamamını kendi yürüten ajit-prop çular da vardır bu süreçleri ayrı ayrı yürüten ajitatörler ve propagandistler de vardır.

Dünya siyasal tarihinde en bilinen ajitatörler ve ajitasyon üzerine yazı yazan kişiler şu şekilde;

  • Lenin
  • Kalinin
  • Goebbels
  • Stalin
  • John Lilburne

Ajitasyon yapan ajitatörlerin çoğu çok iyi bir hatiptir yani etkili konuşma yetenekleri gelişmiştir.Zaten yazımda da diksiyonun ve etkili konuşmanın önemine değindim. Bu noktada sitemizde ki etkili konuşma yazısına da göz atmanızı öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir