Etkili İletişimde Beden Dilinin Önemi

Beden dilinin doğru kullanımı, kişisel gelişimin en önemli adımlarından biri olan etkili iletişimin en gerekli parçasıdır. Vücut dilinin temel biçimleri olan duruş, baş ve beden hareketleri, el kol hareketleri, jest ve mimikler iyi “okunursa” insanların iç dünyalarıyla ilgili bilgi edinmek ve onları tanımak çok daha kolaydır. Fakat beden dili sadece bunlardan ibaret değildir; kıyafetimiz, kıyafetimizin rengi, aksesuarlarımız, evimizin dekorasyonu, varsa arabamız, ofisteki masamız da beden dilimizi etkilemektedir. İlişkilerini ve kendilerini önemseyen insanların beden dili eğitimine ilgi duymaları hem kendilerini iyi ifade etmelerini hem de etrafındaki insanlar hakkında doğru fikirler edinmelerini sağlar. Bu sayede kişi hem öz güveni yüksek bir birey olacak hem de karşısındaki insanı daha kolay anlayacaktır. Çünkü vücut dilinin etkili kullanımı sözel iletişimin sağlayamadığı etkiyi verir.

Vücut Dili

Etkili İletişimde Beden Dilinin ÖnemiVücut dilini doğru kullanmak kendimize ve ilişkilerimize olumlu katkılar sağlarken yanlış kullanımı da pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Kendimizi rahat hissettiğimiz herhangi bir duruş, karşımızdakine hiç istemediğimiz bir mesajın iletilmesine neden olabilir. Veyahut konuşulan konuyla çelişen jestler ya da mimikler karşımızdakini rahatsız edebilir ya da bize güven duymasına engel olabilir. Örneğin kendisiyle ilgili çok önemli bir kararı anlatan birini dinlerken sık sık etrafa bakmak karşımızdakine onu aslında dinlemediğimiz mesajını verebilir.

Beden Dili ile İletişim

Beden dili etkili iletişim açısından sesler ve kelimeler kadar önem taşır. Hatta çoğunlukla mimikler ve jestler, sözcüklerden daha fazlasını söyler. Anlattıklarımızın bizdeki duygusal karşılığını ya da anlamını ifade eder. Bunlar, düşünce ve duyguları destekleyen, onları somutlaştıran hareketlerdir. Bir başka deyişle, anlatmak istediklerimizin ya da hislerimizin somut halidir. Basit bir jest ya da mimik, sizin binlerce kelimeyle dakikalarca anlattığınızdan çok daha fazlasını anlatabilir. Bu hem anlaşılmanızı kolaylaştırır hem de diğer insanların size nasıl yaklaşmasını istediğinizi belirler. Böylece hem kendinizi ifade etmek konusunda zorluk çekmez hem de etrafınızdaki insanlar tarafından tam da istediğiniz şekilde anlaşılırsınız.

İletişimde İlk İletişim

İletişimde İlk İletişimİnsanlar sözcüklerden önce birbirlerinin bedenlerini görür. Dolayısıyla bedenlerimiz bizden önce “konuşmaya” başlar. İlk izlenim denen algının sonradan değişmesi olanaksız olmasa da zordur. Bu nedenle ilk izlenimi oluşturan beden dilimizi çok iyi kullanmak daha sonrası için de yararımıza olacaktır.

Kişisel Gelişimde Beden Dilinin Önemi

Kişisel gelişim eğitimlerinin en önemli ve en popüler konusu olan beden dili insanlar arası iletişimin en büyük parçasıdır. Dolayısıyla kendi beden dilimizi doğru kullanmak ve diğerlerininkini doğru analiz etmek, etkili iletişimin olmazsa olmazıdır. İletişimin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu biliyorsak beden dilinin de aynı derecede önemli olduğunu kabul ediyoruz demektir.

Peki, kişisel gelişim ve etkili iletişim açısından beden dili neden bu kadar önemlidir?

  • Anlaşılmak için
  • Size anlatılanları doğru ve eksiksiz anlamak için
  • Sözlü iletişim ve beden dili arasındaki tutarlılık, çalışma hayatında ve sosyal hayatta statü ve başarıyı beraberinde getireceği için
  • Diyalog halinde ya da topluluk önünde konuşurken doğru kullanılan jest ve mimikler sayesinde güven vereceğiniz için
  • Doğru kullanılan vücut dilinin ilettiği mesaj, doğru cevaplar olarak size geri döneceği için
  • Sözlü iletişim ve beden dilinin bütünlüklü kullanımı sayesinde muhtemel yanlış anlaşılmalar azalacağı için
  • Yanlış anlaşılmaların azalıp daha sağlıklı iletişim kurulan ilişkilerde bireyler arası kırgınlık, küskünlük ya da negatif duygu birikiminin önüne geçileceği için
  • Doğru kullanılan ve çeşitli aksesuarlarla (kıyafet, saat, ofisteki ya da evdeki dekorasyon tercihlerimiz) desteklenen beden dili karşımızdaki insanda olumlu bir etki yaratacağı için
  • Sözlü iletişim ve beden dilinin bütünlüklü kullanımı sayesinde iş ve sosyal hayatımızdaki insanları daha kolay ikna edeceğimiz için

Beden Dili Öğrenme

Beden Dili ÖğrenmeBeden dilinin doğru kullanımı kişisel gelişiminiz ve etkili iletişim becerilerinizi geliştirmeniz açısından oldukça ilerleticidir. Bu noktada  beden dilini öğrenme yani buna vücut hareketlerine hakim olmak önemlidir. İş ve sosyal yaşamınızda yeri olan kişileri doğru anlamanız ve kendinizi doğru ifade etmeniz ilişkilerinizde güveni sağlar. Bir başka açıdan, etrafınızdaki insanların beden dilini doğru analiz ettiğinizde size zarar vermek isteyen insanların amaçlarına ulaşmalarına da engel olabilirsiniz.

İş hayatınızdaki mülakatlarda ya da özel ilişkilerinizde sorun yaşıyorsanız, bunun vücut dilinizi doğru kullanmamanızla mutlaka ilgisi vardır. İlişkilerinizde sözlü iletişim ile beden dilinizi bütünlüklü ve tutarlı bir biçimde kullandığınızda daha da güven verici, inandırıcı, ikna edici ve etkileyici olursunuz. Bu da doğrudan iş yaşamınızı ve özel ilişkilerinizi biçimlendirecektir. Tüm bu açılardan bakıldığında beden dili eğitiminin hayatımızda ne kadar önemli bir yerde durduğu oldukça açıktır.

Yazımın sonuna gelirken ajitasyon nedir yazımı da okumanızı öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir