Etkili Konuşma

Konuşmak insanlar arasında gerçekleştirilen iletişimin en sağlıklısı ve günümüzde en çok kullanılan halidir. Ancak konuşmak başlı başına iletişimde yeterli olamayabiliyor. Bu noktada etkili konuşmak, diksiyonu düzeltmek, jest ve mimiklere özen göstermek, kıyafetleri özenli seçmek iletişimi daha sağlıklı ve etkili yürütmemize yardımcıdır. Bende yazımda etkili ve güzel konuşma yöntemleri nelerdir, akıcılığa ve tonlamaya dikkat etmek ne kadar önemlidir, sağlıklı iletişim kurma yolları nelerdir, etkili konuşma nasıl yapılır, örnekleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. Etkili konuşmak,  karşınızda ki siz konuşurken gözlerini sizden alamasın istiyorsanız yazıma bir göz atın.

Etkili Konuşma Teknikleri

Etkili KonuşmaEtkili konuşma tekniklerini belli bir kaç başlıkta inceleyebiliriz. Etkili konuşma taktikleri şunlardır;

  • Hazırlık yapın
  • Prova yapın
  • Bol su tüketin
  • Konuşmadan önce rahatlamaya çalışın
  • Güzelce dinlenin
  • Net ve açık kelimeler seçin
  • Beden dilinize dikkat edin
  • Kıyafetinize özen gösterin
  • Konuşma sırası boşluk bırakmayın
  • Konunun dışına çıkmayın

Etkili konuşmak oldukça önemlidir.  Mutlaka bir konuşma gerçekleştireceğiniz de önceden planlanmış olsun veya olmasın bir hazırlık yapın. Hemen o an dahi konuşma yapacak olsanız konuyu ve meseleyi önceden düşünün.  Mutlaka su tüketin ve vücudunuzu yenileyin. Kafanızda ki tüm sorunları atın ve dinlenmeye çalışın. Ayrıca konuşma esnasında basit ve net kelimeler seçmek hem telaffuz noktasında hem de diksiyonunuza oldukça faydalı olacaktır. Konuşmanız bu noktada daha açık ve akıcı olacaktır. Aynı zamanda asla ve asla konunun dışına çok çıkmayın. Bazen konuşma sırasında kelimeler kelimeleri kovalıyor ve siz tamamen konudan alakasız şeylerden bahsetmiş oluyorsunuz.

Diksiyon

Diksiyon “Seslerin, sözcüklerin, vurguların, anlam ve coşku duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi.-TDK” kelime olarak bu şekilde tanımlanıyor. Öncelikle hislerin ve düşünceleri en iyi biçimde ifade edebilmek noktasında vücudumuzu araç olarak kullanabilmemiz öncelikli şartların başında gelir. Dolayısıyla ağız, dil, yüz ve vücudumuzu en iyi biçimde iletişimde enstrüman olarak kullanabilmeliyiz . İyi bir diksiyona sahip olma noktasında önemli faktörlerden biri de, zengin bir kelime dağarcığı oluşturmaktır. Duygularımızı, düşüncelerimizi yani kendimizi en iyi biçimde anlatabilmek noktasında doğru kelimeleri seçmek, doğru kelimeleri seçtikten sonra doğru ve güzelce bir araya getirebilmek oldukça önemlidir. Ayrıca bunların ötesinde vurgu ve esler de oldukça diksiyonu belirleyen meselelerin başında gelir.

 

Etkili Konuşma Nasıl Olur

Etkili Konuşma Nasıl OlurEtkili konuşma eğitimi veren bir çok kurum ve kişi bulunur. Ayrıca bu konuda açık kaynaklarda ve internet ortamında bir çok videoda ve yazı da bulunmaktadır. Etkili konuşma nedir sorusu esasında herkesin sorduğu bir sorudur. Kim istemiyor ki etkili konuşmayı?  Tabi ki herkes güzel konuşmak istiyor.  Etkili konuşma yöntemlerini de esasında herkes biliyor fakat bunu uygulama noktasında sıkıntılar yaşıyor. Ya gözden kaçıyor ya da kendimizi sıkmak istemiyoruz. Fakat bu konuya özel bir önem göstermeden de çözüme ulaşamıyoruz.

Etkili iletişimde beden dilinin önemi hakkında hazırladığım yazımı da okumanızı öneririm.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir